Páratlan élmény, nézzétek végig a videót, ilyet már nem látni, azóta víz alatt van...
Recsk előkelő - talán ötödik - a rézbányák sorában, de hogy ilyen mélyen van a bánya, nem gondoltam. Recsk, egy kis bányászközség Egertől Nyugatra.
Falu a falu szélén – az embernek ez a benyomása, amikor lekanyarodik a 24-es főútról, követve az „Ércbánya” táblát, és kóvályogni kezd, hogy megtalálja a telepvezetőt. Kertes házak és a telepnek városias jelleget kölcsönző panel, odébb kazánház, de még idősek otthona is van egy régi irodaházban. Az egykori bányászatra most csak meddőhányók, a felduzzasztott patak és az ércelőkészítő épülete emlékeztet. De talán már nem sokáig: a rendszerváltás előtt feltárt, de soha meg nem nyitott bányát most megpróbálja eladni az állam.
Az 1965 és 1972 között kutató fúrásokkal találták meg azt a 150 millió tonnás rézérckészletet, melynek kitermelése érdekében az évek során kettő, 1200 m mélységű aknát mélyítettek, s mintegy 15 km-nyi vágatot hajtottak.
A nagy mélységben a karsztvízből intenzíven kiváló ásványok sokaságának köszönhető, hogy az úgynevezett vízkőkiválások az ércbánya vágatainak nagy részét a karsztvidékek cseppkőbarlangjaihoz tették hasonlatossá. A barlangokban is látható cseppkövek mellett igazi különlegességek a kisméretű gejzírekhez hasonló képződmények.
A cseppkőképződés nem válogat, akár néhány hónap alatt mindent bevon a vízkő, szebbnél szebb formákat hozva létre a mesterséges létesítményeken. Növekedési ütemük a barlangokban található kiválásokénál 15000-szer gyorsabb. A bánya működése érdekében ezeket
rendszeresen el kellett távolítani.
Sajnos ezt a világon szinte egyedülálló cseppkőparadicsomot pusztulásra ítélték. Bár Európa legjelentősebb rézérckészlete található itt, a világpiaci ár kedvezőtlen alakulása és a pénzhiány
miatt a bányát bezárták. Miután vízkitermelést megszüntették a vágatokat elöntötte a karsztvíz. A filmben látható csodálatos világ mára 1000 méter mélyen víz alatt van.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése